Poliproplen ve Kullanım Alanları

Polipropilen polietilen’den sonra en çok tüketimi olan polimerdir. Polipropilenin bu yaygın kullanımını sağlayan birçok özelliği mevcuttur. Bunlar maliyet avantajı, sağlamlığı, kolay işlenebilmesi, nem emmemesi, ısı dayanımı ve birçok kimyasal ve aside karşı olan dayanımıdır. Polipropilen plastik işleme şekillerinin hepsi için uygun bir çözüm sağlamakta olup plastiği barındıran her sektörün ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. Polipropilen üç tipte bulunmaktadır. Bunlar Homopolimer, Kopolimer ve Random Kopolimerdir. Homopolimer pp sınıfları içerisinde en yüksek sertliği gösteren sınıftır. Enjeksiyon ile kalıplamadan fiber ekstrüzyonuna, film imalatından levha üretimine kadar birçok işlemde kullanılabilmektedir. PPH’dan çuval imalatı, OPP CPP film gibi birçok mamul üretilmektedir. Kopolimer pp sınıfları içerisinde en iyi darbe mukavemeti sağlayan sınıftır. Boru ekstrüzyonu ve enjeksiyon ile kalıplama PPC nin kullanılmış olduğu üretim şekillerinden bazılarıdır. PPC’den boru ek parçası imalatı, mobilya imalatı gibi birçok farklı ürün üretilebilmektedir. Random Kopolimer pp sınıfları içerisinde en şeffaf malzemedir. PP nin diğer sınıfları gibi PPRC de çok farklı uygulamalarda kullanılabilmekte olup, şeffaflık özelliği ilede diğer polimer sınıflarının pazar payını çalmaktadır. Özellikle medikal sektörü gibi özellikli malzeme ihtiyacı olan sektörlerinde ana girdisi olarak kullanılabilmektedir. Özellikle dünya genelinde gelişmekte olan teknoloji polipropileni bazı uygulamalarda mühendislik polimerlerine karşı rakip haline getirmektedir.


Polietilen ve Kullanım Alanları

Günümüzde Polietilen global ölçekde en çok tüketimi olan termoplastiklerdendir. Polietilenin bu kadar fazla tüketilmesini sağlayan özelliklerinden bahsetmek gerekirse; çok iyi bir elektrik yalıtkan malzeme olması, yüksek kimyasal direnci, kolay işlenebilirliği, sertliği, mukavameti ve bunların yanısıra diğer polimerlere göre çok daha ucuz olmasıdır. Bir çok plastik üretim yönteminde kullanılabilen Polietilen özelliklerine göre 3 kategoride bulunmaktadır. Bunlar; AYPE, YYPE ve LAYPE dir. AYPE çok esnek bir malzeme olup film uygulamalarında kullanılmaktadır. Çok yüksek bir sünekliğe sahip olan AYPE genellikle gıda ambalajlamalarında kullanılmaktadır. YYPE sağlam ve sert bir plastiktir ve birçok plastik üretim yöntemine uygundur. Şişirmeden, boru ekstrüzyonuna, enjeksiyon ile kalıplamadan, iplik üretimine kadar birçok farklı sektörde ana girdi olarak kullanılabilmektedir. LAYPE ise AYPE ile birçok noktada benzerlik göstermekte olup, mukavametin daha ön planda olduğu uygulamarda tercih edilmektedir. Buna örnek olarak streç film imalatı verilebilir. LAYPE üç farklı sınıfta bulunmakta olup bunlar C4 (butene), C6 (hexene) ve C8 (octene) olarak anlandırılır. LAYPE film imalatının dışında masterbatch üretimindede kullanılmaktadır.


Polistren ve Kullanım Alanları

Ticari polimerler’in diğer bir üyesi olan Polistiren pp ve pe’ ye göre daha az pazar payına sahip olmasına rağmen birçok sektöre farklı çözümler getirebilmektedir. Tercih edilme sebeplerinden bahsetmek gerekirse bunlar şeffaflığı, gıda uygunluğu, kolay işlenebilmesi ve darbe dayanımıdır. Plastik işleme şekillerinin hepsi olmasada birçoğunda ana girdi olarak yer edinen bu polimer üç grupta bulunmaktadır. Bunlar Genel Amaçlı Polistiren yani Kristal, Yüksek Darbe Dayanımlı Polistiren yani Antişok ve Genişletilebilir Polistirendir. Bu üç sınıf biribirinden çok farklı özellikler sergilemektedir. Bu sınıflar arasında en yaygın kullanıma sahip olan Kristalin en büyük özelliği göstermiş olduğu yüksek şeffaflıktır. Kristal enjeksiyon ile kalıplamadan, levha ekstrüzyonuna birçok üretim yöntemine uyumluluk gösterir. Kristalden CD kutuları, tek kullanımlık mutfak eşyaları ve gıda ambalajları üretilebilmektedir. Polistirenin diğer bir sınıfı olan Antişok içerisinde bulundurmuş olduğu kauçuk katkısı ile en yüksek darbe dayanımı sergileyen sınıfıtır. Enjeksiyon ile kalıplama ve ekstrüzyon gibi plastik işleme yöntemleri için uygun çözüm sağlayan Antişok; levha uygulamaları, beyaz eşya, kırtasiye malzemeleri ve savunma sanayi gibi birçok sektör mamülünün üretiminde kullanılmaktadır. Son olarak üçüncü sınıf olan Genişletilebilir Polistirenden bahsetmek gerekirse, çok hafif olmasının yanında çok yüksek yalıtım özelliklerine sahiptir. Ve bu özellikleri sayesinde yalıtım sektörü için çok iyi çözümler sunabilmektedir.